ОБЕРЕЖНО: ПОЛІОМІЄЛІТ

За даними Міністерства охорони здоров’я України та Державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» 05.10.2021 отримано підтвердження щодо визначення вакциноспорідненого поліовірусу (ВСПВ) типу 2 (VDPV2) у 17-ти місячної захворілої дитини, яка мешкає у селі Рівненського району Рівненської області та не була щеплена проти поліомієліту у зв’язку із відмовою батьків через релігійні переконання. Крім захворілої у сім’ї ще 9 дітей, семеро з яких відвідують організований колектив (ліцей), троє – не організовані. Всі діти не отримували профілактичних щеплень. При проведенні протиепідемічних заходів ще у 19-ти дітей, у т.ч. в організованому колективі та в об’єктах довкілля (стічна вода, питна вода) було виявлено вакциноспорідненнй поліовірус (ВСПВ) типу 2.

Зазначена ситуація розцінюється як спалах поліомієліту, основною причиною якого стали вкрай низькі показники охоплення профілактичними щепленнями проти поліомієліту дитячого населення па території області.

У відповідь на спалах циркулюючого вакциноспорідненого поліовірусу тип 2 в Україні постановою Головного державного санітарного лікаря Україні від 19.11.2021 № 20 «Про заходи щодо попередження захворювань на поліомієліт в Україні» було визначено основні заходи з посилення епідеміологічного нагляду, лабораторного моніторингу та імунізації.

Наказом МОЗ України від 30.12.2021 № 2922 « Про затвердження Плану заходів з реагування на спалах циркулюючого вакциноспорідненого поліовірусу тип 2» (далі – План) був затверджений План з реагування на спалах поліомієліту, відповідно до якого перший раунд проведення (підчищаючої) планової імунізації інактивованою поліомієлітною вакциною (ІПВ), починається з 01.02.2022 і триватиме 3 тижні.

На сьогодні, враховуючи епідемічну ситуацію в цілому в Україні та незадовільні показники охоплення щепленнями, Харківська область також перебуває в зоні ризик щодо ускладнення епідситуації з поліомієліту. Кожна певакцинована або не повністю вакцинована дитина знаходиться в небезпеці.

Низькі рівні охоплення щепленнями та низький імунний прошарок дитячого населення на території області це фактори ризику при існуючій загрозі поширення дикого поліовірусу, у разі його завезення чи розповсюдження циркуляції вакциноспоріднених поліовірусів.

Своєчасна вакцинація є найефективнішим засобом захисту від поліомієліту та надзвичайно важливою не лише для того, щоб забезпечити надійний захист однієї дитини, а також для того, щоб уникнути накопичення нещеплених груп населення і потенційної втрати колективного імунітету. На сьогодні ліків від поліомієліту не існує. Захворіла дитина назавжди залишається інвалідом.

Водночас, під час пандемії COVID-19 батьки з осторогою ставляться до вакцинації, особливо імунізації дітей. Проте, потенційний контакт з інфекційним захворюванням не є протипоказанням для планової імунізації. Немає доказів того, що вакцинація підвищує ризик інфікування дитини COVID-19 або впливає на перебіг захворювання. На сьогодні в Україні, для того, щоб охопити імунізацією всі вікові групи дитячого населення, достатня кількість ефективних, якісних та безпечних вакцин, які прекваліфіковані Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

Нагадуємо, що відповідно до ст.12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та ст.27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» щеплення проти поліомієліту в Україні є обов’язковим.