ПЕДИКУЛЬОЗ – ХВОРОБА, ЯКУ МОЖНА ПОПЕРЕДИТИ!

Медики всього світу постійно стурбовані такими проблемами як СНІД,  туберкульоз, холера та інші особливо-небезпечні інфекції. Однією з таких не менш значимих проблем є банальний, на перший погляд, педикульоз, або народна назва воші, вошивість. Нічого особливого, паразит як і всі інші, з яким треба боротися.

   Значення вошей  пов’язане не тільки з суб’єктивними незручностями (свербіж, струпи, адже воша харчується кров’ю людини при цьому пошкоджуючи цілісність шкіри), але й епідеміологічним значенням, як переносників хвороб рикетсійної етіології, а саме збудників висипного й зворотного тифів та волинської гарячки.

            Проблема педикульозу в Україні залишається актуальною. Реєструється, в основному, головний педикульоз. Виявляється він в усіх областях України. Найбільша ураженість відмічається серед дитячих, підліткових колективів. Щорічно діти до 14-років складають 80-85% від усієї кількості уражених педикульозом. Серед школярів уражені педикульозом виявляються, як правило, після канікул. Розповсюдження вошей відбувається при безпосередньому контакті людей.

         Особливо швидко педикульоз розповсюджується у дитячих колективах при спільному користуванні гребінцями, головними уборами, одягом, постіллю, при зберіганні всіх речей разом. 

           На території України профілактичні заходи направлені на виявлення, знищення паразитів та дотримання протиепідемічного і санітарно-гігієнічного режиму відповідно наказу МОЗ України «Про організацію та проведення заходів по боротьбі з педикульозом» від 28.03.1994 № 38.

       Таким чином  виявлення вогнищ педикульозу в плановому порядку проводяться під час медичних оглядів різних контингентів населення силами медичних працівників:

         Дітей, що відвідують заклади дошкільної освіти – щоденно медперсонал разом з вихователями.

       Учнів загальноосвітніх шкіл – після кожних канікул за показаннями – вибірково – медперсонал з залученням вчителів.

     Якщо виявлено випадок педикульозу, необхідно оглянути дитячий колектив .  При виявленні вошей у необхідно вдатися до обробки хімічними препаратами. Слід пам’ятати, що дітей до 5 років обробляють лише механічним шляхом.

Для боротьби з вошами використовують препарати – «Ніттіфор», «Педекс», «Lavinal», «Делацет»,  «Пара-Плюс», «Педилін», Лавандова олія, нанесена на шкіру за вухами, відлякує паразитів. Наносити його слід перед виходом з дому.

    Через тиждень або 3-5 днів необхідно знову оглянути враженого, якщо залишилися живі гниди, з них вийдуть воші, провести повторну обробку.  

        Не варто впадати в паніку, якщо дитина повернувся з  закладу з вошами. Аптечні препарати швидко знищать комах. Але не потрібно забувати і про профілактики педикульозу. Захворювання можно попередити, якщо не контактувати з інфікованими людьми, не користуватися чужими речами і не давати в користування свій гребінець або головний убір.

 

                                                                Інформаційна листівка підготовлена:                 

                                                                            Управлінням Богодухівського району

                                                                            Головного управління

                                                                            Держпродспоживслужби

                                                                            в Харківській області вул. Миру, 247, смт.

                                                                            Краснокутськ  тел. 057-56-3-09-82