У Краснокутському ліцеї №1 відбулося експериментально-розважальне шоу «У своїй хаті своя й правда, і сила, і воля»

28 березня у Краснокутському ліцеї №1 відбувся феєричний захід – експериментально-розважальне шоу «У своїй хаті своя й правда, і сила, і воля».
Дві команди учнів 6-11 класів змагалися у знаннях української культури, історії, літератури, демонстрували ерудованість у технології будівництва славнозвісної, оспіваної в піснях і в поезії, описаної в історичних нарисах української хати-мазанки, яка є частиною нашої ідентичності.
На урочистості завітала Краснокутський селищний голова Ірина КАРАБУТ. Керівниця громади привітала учасників проєкту, відзначила важливість популяризації будівництва житла за старовинними екологічно чистими технологіями та вагоме значення вивчення традицій спорудження хат-мазанок під час шкільних уроків.
Інтелектуальні змагання розмежовувалися автентичними піснями від гурту «Яри» і танцями від колективу «Dream Team». Юні художники творили свої образотворчі шедеври під час інтелектуального шоу. А працівники Краснокутського закладу дошкільної освіти № 2 (ясла-садок) та керівник студії кераміки «МІСТО МАЙСТРІВ» Наталія КУРНОСОВА організували неймовірну виставку.
 
Цей захід став підсумком кропіткої та цікавої праці в рамках проєкту «Навчати та вчитися за допомогою живої спадщини», який втілювався протягом року під егідою ЮНЕСКО. До його реалізації долучилися всі старостинські округи громади. Нематеріальна культурна спадщина стала ефективним навчальним матеріалом для різних предметів шкільної програми та позакласної діяльності.
Спочатку старости округів зробили світлини старовинних хат-мазанок, які й до сьогодні збереглися у селах. Школярі оформили світлини у дивовижну фотовиставку. Найбільше таких хаток було в селах, що мали поклади глини. Пізніше про розташування покладів глини говорили на уроках географії.
Потім вчителі та діти створили три моделі хаток – цегляну, дерев’яну і хатку-мазанку. Учні і вчителі нагрівали ці хатки та робили заміри температури, щоб дізнатися їх теплопровідність – такий експеримент проводився в рамках уроку фізики. На цьому проєкт не завершений. У планах – відреставрувати справжню традиційну краснокутську хату-мазанку, щоб люди пам’ятали про своє коріння й традиції наших пращурів.
Як зазначила  координаторка проєкту Валентина Дем’ян, проєкт «Навчати та вчитися за допомогою живої спадщини» здійснюється в Україні громадською організацією «Центр розвитку «Демократія через культуру», акредитованою в ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини, за підтримки Фонду ЮНЕСКО з надання допомоги в надзвичайних ситуаціях.
На цьому проєкті працюють міжнародні експерти Олександр Буценко – представник глобальної мережі фасилітаторів ЮНЕСКО, Ванесса Ахілес, член Глобальної мережі фасилітаторів ЮНЕСКО з питань НКС, фахівчиня з питань охорони живої спадщини через освіту та національна експертка Ірина КАЦЬ.
Проєкт розрахований на школи мережі ЮНЕСКО. Проте у цьому році дозволили додати до участі у проєкті школи, які були дуже вмотивовані і хотіли взяти в ньому участь, але не входили до мережі ЮНЕСКО. Серед таких навчальних закладів був і Краснокутський ліцей №1. На сьогодні результати Краснокутського ліцею №1– вражаючі. Експерти дуже задоволені творчою потугою колективу вчителів та учнів, які спільно йдуть до спільної мети.
Завдяки директорці ліцею Наталії МОМОТ та її педагогічному колективу  планується введення вивчення технології будівництва української хати-мазанки майже у всі шкільні предмети. 
Команда експертів ЮНЕСКО приїхала до Краснокутського ліцею №1, щоб подивитися, як реалізується проєкт і відзняти фільм про його реалізацію, який буде демонструватися у всіх країнах світу. До того ж проєктом передбачено видання посібника для вчителів, який допоможе ввести нематеріальну та локальну культурну спадщину до шкільних програм. Підручник буде виданий двома мовами: українською та англійською. За цим підручником навчатимуться діти українських емігрантів, тимчасово переміщених осіб, які тікали від війни за кордон, та діти, які проживають в різних країнах світу.
Доля Зоя