Видатки на освіту

Основним джерелом видатків на освіту є державний і місцеві бюджети. Бюджетні видатки на освіту направляються на фінансування:

  • дошкільної освіти;
  • загальної середньої освіти;
  • професійно-технічної освіти;
  • вищої освіти;
  • післядипломної освіти;
  • позашкільної освіти та заходів із позашкільної роботи з дітьми;
  • програм матеріального забезпечення навчальних закладів;
  • фундаментальних та прикладних досліджень і розробок у сфері освіти;
  • інших закладів та заходів у сфері освіти. 

Міністерство фінансів підготувало оновлений інтерактивний аналітичний інструмент («дашборд»), який дозволяє аналізувати бюджетні видатки на загальну середню освіту, як в цілому по країні, так і до рівня окремих шкіл.

Дані наведені за 2019 рік. В аналізі використана інформація виключно по денних закладах загальної середньої освіти (ЗЗСО)

Дані щодо фінансових показників діяльності закладів загальної середньої освіти, а також дані щодо кадрового забезпечення шкіл, були зібрані Міністерством фінансів України протягом березня-травня 2020 з усіх областей та м. Києва (крім територій проведення ООС та тимчасово окупованих територій)

Дані щодо кількості учнів та класів отримані з Державної інформаційної системи освіти (ДІСО), яка адмініструється Державною науковою установою “Інститут освітньої аналітики” Міністерства освіти і науки України. Ці дані базуються на даних річної звітності за формою ЗНЗ-1 «Звіт денного закладу загальної середньої освіти», яка складається станом на 5 вересня. Також, на даних ДІСО базується інформація про повне найменування закладів загальної середньої освіти, код ДІСО (ідентифікатор в базі даних), код ЄДРПОУ, а також чи є школа міською чи сільською.

Додатково Мінфін зібрав дані щодо кількості дітей, які здобувають дошкільну освіту в навчально-виховних комплексах (НВК).

Дані по окремих філіях опорних ЗЗСО до аналізу не включалися, оскільки дані опорних закладів вже включають в себе дані по всіх підрозділах закладу. Це стосується і закладів, які були реорганізовані в філії протягом 2019 року. Також до аналізу не включена інформація по закладах, діяльність яких була призупинена, або вони були ліквідовані протягом 2019 року, навіть якщо на їх утримання витрачались бюджетні кошти (напр. на охорону приміщень).

Варто зауважити, що через триваючий процес децентралізації, багато закладів протягом 2019 року були передані від районів до об’єднаних територіальних громад. Такі заклади віднесені до районів чи ОТГ відповідно до інформації наданої областями. Частина закладів була передана ОТГ на початку 2020 року, про що зазначено в колонці “примітки” в масиві даних

Розрахунок середнього балу ЗНО по регіонах базується на відкритих даних Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО). Для розрахунку використовувались лише дані по випускниках 2019 р., які закінчили денні школи. До вибірки не включались дані по випускниках вечірніх шкіл, навчально-реабілітаційних центрів, інтернатів тощо. Також до вибірки не включались дані випускників, які не подолали мінімальний поріг з жодного предмету. Загалом до вибірки увійшли результати ЗНО 179 170 випускників. Завантажити масив сирих даних з результатами ЗНО 2019 року можна на веб-порталі УЦОЯО

Окремо варто відмітити, що дані по видатках навчально-виховних комплексах (НВК), включають в себе дані про видатки як шкільного, так і дошкільного відділень. Це пов’язано з тим, що ці заклади, в більшості випадків, не ведуть окремий облік для шкільного та дошкільного відділень. Тому, при розрахунку середніх видатків на учня враховувалась загальна кількість учнів разом із дітьми, які здобувають дошкільну освіту в цих закладах.

Міністерство фінансів України заохочує всіх бажаючих долучитися до аналізу показників діяльності закладів загальної середньої освіти. Завантажити масив даних можна за посиланням

 

 

* Дашборд зручніше переглядати в повноекранному режимі.

Міністерство фінансів підготувало інтерактивний аналітичний інструмент («дашборд»), який дозволяє побачити бюджетні видатки на загальну середню освіту, як в цілому по країні, так і по окремих областях, чи навіть по окремих школах.

Дані були зібрані з усіх областей (крім територій проведення ООС та тимчасово окупованих територій) та м. Києва. Всього було отримано дані щодо 14,8 тис. окремих шкіл, в яких навчаються 3,9 млн учнів, та працюють 425 тис. вчителів. Загальні видатки цих шкіл 2018 р. склали 82,8 млрд грн. Середні витрати по країні на підготовку одного учня в 2018 році склали 21,3 тис. грн на рік.

В аналізі враховані тільки кількісні показники, такі, як середня наповнюваність класів, середня кількість учнів на одного вчителя; якісні показники, такі як середній бал по ЗНО, в поточному аналізі не враховувались — це задача на перспективу. До бази увійшла інформація про призупинені школи і не увійшла – про закриті, а дані по опорних школах включають в себе і дані по школах-філіях.

Скачати масив даних

* Дані були надані ОДА (крім територій проведення ООС та тимчасово окупованих територій).

** Мінфін буде проводити постійний моніторинг ефективності видатків на загальну середню освіту та буде оновлювати дані дашборду за фактом отримання нової інформації від областей.

* Дашборд зручніше переглядати в повноекранному режимі.