ЗАХОДИ З ПРОФІЛАКТИКИ КОРОНАВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ (COVID-19)

ЗАХОДИ З ПРОФІЛАКТИКИ КОРОНАВІРУСНОЇ ІНФЕКЦІЇ (COVID-19)

 

Як відомо, постановою Кабміну у країні поновились правила адаптивного карантину, що торкнулись і списку колірних зон, де будуть діяти ті чи інші обмеження. У МОЗ повідомили, якими будуть заходи безпеки від коронавірусу у школах. Так, в регіонах, які за рівнем небезпеки відносяться до зеленої та жовтої зон, буде дозволено відвідування закладів освіти  без захисних масок. У школах, які розташовані в помаранчевих зонах, вчителі на уроках повинні використовувати захисні щитки. Для шкіл, які знаходяться у червоних зонах, весь освітній процес передбачений лише у режимі онлайн.

Окрім вищезазначених, передбачається задіяти заходи проти коронавірусу у школах:

  • вчителі, які викладають у жовтій чи зеленій зоні, можуть викладати без масок, але вони зобов’язані дотримуватись відповідної дистанції;
  • допуск вчителів до освітнього процесу повинен відбуватись лише після проведення температурного скринінгу;
  • учні до 4 класу можуть знаходитись у приміщеннях без масок та респіраторів;
  • необхідно максимально скоротити пересування учнів між класами;
  • графіки пересування учнів повинні бути розроблені і узгоджені із керівництвом закладу освіти;
  • функціонування у школах груп подовженого дня дозволяється за умови, що будуть виконуватися всі рекомендації медиків та розрахунки МОЗ;
  • рекомендується деякі уроки (на вибір вчителів) проводити на свіжому повітрі;
  • шкільні приміщення після кожного уроку необхідно провітрювати на менше 10 хвилин;
  • харчування у школах повинне бути організоване із дотриманням дистанції 1,5 метри між столами та 1 метр між дітьми;
  • у шкільному харчуванні повинен бути виключений формат «шведський стіл»;
  • необхідно регулярно проводити дезінфекцію всіх поверхонь, до яких часто доторкаються діти (парти, дошка, підлога, дверні ручки);
  • якщо у когось із учнів буде підтверджений випадок захворювання на коронавірус, увесь клас йде на самоізоляцію;
  • після кожного уроку учням рекомендується ретельно мити руки;
  • в закладі освіти повинні знаходитися дозатори із рідким милом та  антисептики.

Вчителі повинні знати, які симптоми у коронавірусу, щоб мати можливість швидко вжити всіх необхідних заходів.

Слід відзначити, що в рамках заходів безпеки від COVID-19 за рекомендаціями МОЗ, мова поки не йде про медичне обстеження та тестування у школах вчителів. Разом з тим повідомляється, що цей нюанс, як і деякі інші, у випадку доцільності може бути переглянутий.

Згідно рекомендацій ВОЗ по відкриттю шкіл під час пандемії головний акцент роблять на гігієні, дистанціюванні та необхідності використання масок під час освітнього процесу. Закриття шкіл розглядається як крайня міра у виняткових випадках, але разом з тим пропонується розробити ефективні плани онлайн-освіти.

ПЕРШІ ОЗНАКИ КОРОНАВІРУСУ

Останні дослідження спростували раніше існуючу думку, згідно якої діти менш уразливі перед COVID-19. Разом з тим було підтверджено те, що у своїй більшості діти переносять коронавірус у легкій формі. Але першочерговою задачею як і раніше залишається своєчасно виявити захворювання у дитини та надати йому всю необхідну допомогу.

Проблема своєчасної діагностики коронавірусу у дітей хвилює як батьків, так і лікарів та педагогів. Адже від швидкості виявлення COVID-19 у дитини в дитячому садку чи школі, буде залежати не лише його здоров’я, але і здоров’я інших дітей. Спалахи захворювання часто стають наслідком недогляду відповідальних осіб.

Згідно з результатами медичних досліджень, температура, кашель, діарея або блювота не можуть бути однозначно трактовані як симптоми COVID-19. Подібні симптоми характерні і для інших вірусів, таких, наприклад, як аденовірус та ентеровірус. Але, якщо окрім вказаних симптомів дитина кашляє або шморгає носом – вірогідність того, що у неї коронавірус збільшується вдвоє.

Однак, є одна суттєва відмінність, завдяки якій COVID-19 можна легко відрізнити від інших подібних вірусів – хворі відчувають ознаки порушення нюху та смаку. Такий симптом помічається приблизно через п’ять днів після зараження коронавірусом. Це одна із прямих ознак того, що дитину краще не відправляти до школи та залишити вдома. Потрібно уважно вивчати його стан, слідкувати за всіма скаргами, намагатися вияснити, де він був, що їв, з ким контактував.

Іноді коронавірус у дітей проявляється у вигляді мультисистемного запального синдрому, який ще називають Кавасакі-подібним синдромом. Основні прояви в такому випадку можуть бути наступними: висока температура, почервонілі очі, збільшені лімфовузли в районі нижньої челюсті, уражені слизові оболонки роту та губ, потріскані губи, висипи на тілі, набряклі, почервонілі долоні, лущення шкіри, утруднене дихання, болі в животі, приступи блювоти, діарея. При виявленні у дитини схожих симптомів її потрібно госпіталізувати, щоб надати медичну допомогу у необхідних об’ємах.

СУЧАСНА ДІАГНОСТИКА СИМПТОМІВ ВІРУСУ

Разом з тим потрібно враховувати і те, що симптоми у дітей з коронавірусом зовні схожі симптоми з масою інших симптомів, які не мають відношення до COVID-19. Батьки ж часто бувають схильні більше перестраховуватись, ніж недогледіти, приходячи в жах від будь-якого чхання, що часто призводить до помилкових думок. В той час, існує фактор сімейного лікаря, який може проявлятися по-різному – наприклад, медпрацівник може злякатися не зреагувати вчасно, допустивши тим самим ускладнення, і направляє дітей до стаціонару. А може знехтувати температурою, не вбачаючи в цьому прямих ознак коронавірусу.

Подібні ситуації можуть становити для дитини непотрібний ризик, тому, щоб дійсно не проґавити момент і в той же час зайвий раз не їздити до інфекційної лікарні, потрібно в першу чергу орієнтуватись на так звані червоні прапорці – симптоми, які сигналізують про необхідність в отриманні кваліфікованої меддопомоги:

  • прискорене дихання;
  • нестача дихання;
  • зниження вмісту кисню у крові.

Не всяка пневмонія може бути небезпечною – у 80% випадків її можна лікувати в домашніх умовах. Госпіталізація потрібна за нестачі кисню – прискореному і утрудненому диханні. Перевірити вміст кисню у крові можна за допомогою спеціального пристрою –  пульсоксиметра. Нормальним показником буде від 95 і вище.

ЯК ПІДВИЩИТИ ІМУНІТЕТ ДИТИНИ

Відвідування закладу освіти, навіть у звичайних умовах, потребує від дитини значних фізичних та психологічних зусиль, оскільки взаємодіючи під час навчання та ігор, діти мимоволі обмінюються різними бактеріями і вірусами. Подолати їх можна за допомогою гарного імунітету, який, на жаль, не у всіх дітей у достатньому обсязі розвинутий. Існують прості засоби для підвищення та зміцнення імунітету дітей.

  1. Режим сну. Діти шкільного віку повинні спати не менше восьми годин на добу, оскільки недосип може негативно відбитися як на імунній системі, так і на здатності гарно засвоїти інформацію.
  2. Одним із найважливіших факторів є правильне харчування. Чим підтримувати імунітет дитини? Раціон дітей, які відвідують школу, повинен бути добре збалансованим та включати в себе свіжі овочі та фрукти, а також, приготоване на пару м’ясо.
  3. Всі необхідні вітаміни та мікроелементиотримати виключно із продуктів харчування дитина не зможе, оскільки зміна сезонів неминуче впливає і на зміну раціону. Турбуючись про те, як зміцнити дитячий імунітет, необхідно розпочати курс з вітамінними комплексами. У випадку необхідності можна підібрати їх за допомогою спеціаліста.
  4. Потрібно при можливості зменшити будь-які психологічні навантаженняна дитину, оскільки діти дуже схильні до стресів. Як правило, проблеми, пов’язані зі здоров’ям, виникають напередодні різних важливих подій в житті дитини. Необхідно постаратися делікатно розібратися у причинах.
  5. Правильний режим пиття. Діти шкільного віку повинні за день випивати не менше 1,5 літри води. Навіть найкорисніші соки та напої не в стані компенсувати потребу організму у чистій, негазованій, натуральній воді. Добре випивати склянку води перед сніданком і склянку – перед сном.
  6. Часто засоби для зміцнення імунітету у дітейдуже прості. Так, прогулянки на свіжому повітрі здатні зміцнювати здоров’я та спонукають до виникнення у організму захисних механізмів. Приміщення часто містять безліч бактерій, які перенавантажують дитячий імунітет. Крім прогулянок рекомендується добре провітрювати квартиру перед сном.

В ідеалі, батьки та педагоги повинні зрозуміло пояснювати дітям, як саме необхідно поводитися з маскою, коли її можна знімати,  а коли – краще надягнути. Не можна забувати про найелементарнішу профілактику – часто мити руки, уникати контакту з людьми, які чхають та кашляють, не торкатись обличчя зайвий раз руками.

За інформацією Краснокутського РУ ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області